Instagram’a “Müzik Çıkartmaları” Özelliği

Yakın zamanda yayınlanan Spotify ve Instagram hikayeler entegrasyonundan sonra Instagram, Hikayeler’e müzik katmaya devam edecek. Instagram’ın Android uygulamasında bulunan koda göre yayınlanacak olan “müzik çıkartmaları” özelliği, içerikleriniz için şarkı araması yapmanızı ve şarkıları içeriklere yerleştirmenizi kolaylaştıracak.

Bu arada bu özelliğin sorunsuz bir şekilde yayınlanması için gerekli olan lisans probleminin Facebook tarafından çoktan çözüldüğünü belirtelim. Geçen Aralık ayında Facebook, Universal Group ile bir anlaşma imzalayarak Facebook, Instagram ve Oculus mecralarında oluşturulan gönderilerde Universal Linsansı’na sahip müzikleri kullanabilir hale gelmişti. Bu anlaşma sayesinde Facebook’un Messenger dahil olmak üzere platformlar arası “müzik temelli ürünler” çıkarmasının da yolu açılmış.

Bu nedenle Instagram, müzik çıkartmaları özelliğinin yanı sıra otomatik olarak dinlediğiniz şarkıyı tespit etmenin ve sanatçı ile şarkı ismini görsel bir etiket halinde yayınlamanın yeni yollarını da test ediyor.

İlk olarak sosyal ağlarda gizli özellikleri keşfetmesiyle ünlü Ishan Agarwal tarafından farkedilen bu kod, sonrasında benzer bir üne sahip olan Jane Manchun Wong tarafından da test edildi. Instagram henüz bu özellik hakkında konuşmayı reddetse de özelliğin prototip tasarımı internette konuşulmaya başlandı.

Wong bu özellik üzerinden paylaşım yapmaya çalıştığında uygulamanın çöktüğünü belirtirken, Instagram’ın otomatik olarak telefonunda çalan şarkıyı tespit edebildiğini ve bunun için bir çıkartma yarattığını söyledi.

Instagram Müzik Çıkartmaları Nasıl Çalışıyor?

Instagram’ın kodunda yer alan ve henüz piyasaya sürülmemiş olan “Müzik Ara” özelliği, konum ara ve bahset çıkartmasının yanında yer alıyor. Kod içinde “music overlay stickers” ismiyle yer alan bu özellik, müzikleri türlere (genres), ruh hallerine (moods) ve kullanım oranlarına (trending) göre aramanızı sağlıyor.

Görünen o ki; özellik üzerinde bir şarkıyı seçip Hikayenize müzik çıkartması olarak eklediğinizde, şarkının bir kısmı insanlar hikayeyi izlerken çalacak. Çıkartmaların ilk versiyonunda ise dinlenebilir bir fon müziği yerine sadece sanatçı ile şarkı ismini görsel bir etiket halinde yayınlanması muhtemel.

Genellikle videolara ekleneceği düşünülen bu çıkartmaların fotoğraflara eklenme ihtimali de mevcut. Şimdilik bu yönde bir çalışma olmasa da hikayelere bakan kişilerin etiketlere basarak şarkıları dinlemesi ya da şarkının yayınlandığı müzik uygulamasına yönlendirilmesi Instagram’ın en sevilen özelliklerinden biri olarak öne çıkabilir. Instagram henüz kodda bu yönlendirme ve dinleme konusundaki çalışmalara yer vermiş değil.

Kaynak: < https://bit.ly/2wq7sOh >

Author: yaprak

Share This Post On