İnternette nelerden şüphe ediyoruz?

İnternet kullanıcılarının internetteki doğru bilgilere ulaşmasını sağlamak ve internette doğru bilinen yanlışları düzeltmek amacıyla kurulan bir web sitesi, bir yıl boyunca internet kullanıcılarından gelen şüpheli içerikler ile ilgili bir rapor yayınladı.
“İnternette nelerden şüphe ediyoruz?” başlığı ile yayınlanan bu rapor, kullanıcılarının doğruluğundan emin olamadıkları, yanlış olduğunu düşündükleri ve gerçeğinin ne olduğunu bilmek istedikleri için gönderdikleri 7 bin 628 mesajın verileriyle hazırlandı.
Bir yıl içinde gönderilen 7 bin 628 mesaj ile 3 bin 820 tekil şüpheli bildirildi.
Toplamda 5 bin 652 kişi ihbar gönderirken, 119 kişi ise en az iki kez şüpheli içerik gönderdi.
En çok ihbar gönderilen ay 999 ihbar sayısıyla Temmuz 2017 oldu.
İletilen şüpheli içeriklerin yüzde 16,12’si sonuçlandırılırken, yüzde 64,75 oranında şüpheli haber yeterli delile ulaşılamadığından sonuçlandıralamadı. Yüzde 10,76’sı ise, önem ve öncelikleri sebebi ile arşive alındı.
Gönderilen şüpheli konular, doğrulanması için IPTC (International Press Telecommunications Council) ‘nin hazırladığı başlıklar kullanılarak 17 başlıkta kategorize edildi.

En çok şüphe duyduğumuz konu başlığı politika
Gönderilen ihbarların konu başlıklarına bakıldığında, “politika” konu başlığı, yüzde 51 ile en çok şüphe duyulan konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu konu başlığını ise, yüzde 6,78 ile “eğitim” konusu takip ediyor. Devamında ise, yüzde 6,27 ile “kriz” ve yüzde 6,20 ile “kent-çevre” konu başlıkları yer alıyor. Ayrıca, gönderilen şüpheli içeriklerin yüzde 42,11’i  görsel içerik olarak karşımıza çıkıyor.
Sunulan bu rapor, özellikle kriz anlarında neden yanlış bilgi ve şüpheli içeriğin etkileşime girdiğine dair cevaplar verirken, aynı zamanda kutuplaşma ve gündelik kaygıların haber tüketimi üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor.

Author: yaprak

Share This Post On