Klasik Müzikte Telifsiz Kütüphane: Musopen

Klasik müzikleri, herhangi bir telif hakkı ödemeden indirebileceğiniz ve videolarınızda kullanabileceğiniz bir platform :  Musopen
Bir video oluşturduğunuzda ya da bir şarkıyı herhangi bir platformda kullanmak istediğinizde, o parça için telif hakkı ödemek zorunda kalabiliyorsunuz. Musopen, bu eserleri herhangi bir telif hakkı ihlaline maruz kalmadan indirebilme imkanı sunuyor.

2012’de, San Francisco’da kurulan Musopen, birçok klasik müzik sanatçısının eserini içerisinde barındırıyor. Ayrıca, Musopen platformunda klasik müzik eserlerinin notalarına da ulaşabiliyorsunuz ve notaları ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Musopen, eserlerin hangi döneme ait oldklarını da öğrenmenize imkan tanıyor.
“Music Library” kısmına girdiğinizde, aradığınız eseri besteciye, sanatçıya, enstrümana, dönemine ya da türüne göre arayabiliyorsunuz. Musopen’de sağ üst köşede bulunan “Radio” kısmında, herhangi bir sanatçının radyosunu dinleyebiliyorsunuz. “Education” kısmında ise, istediğiniz  bir enstrümana dair bilgileri ve o enstrümanın nasıl çalındığını, kişisel yeteneğinize bağlı olarak öğrenmek mümkün.

Musopen platformuna üye olmadan ya da üye olarak giriş yapabiliyorsunuz. Uygulama,  iOS için App Store’da ve  Android için Google Play Store’da bulunuyor.

Kaynak: < https://bit.ly/2qEM4Q4 >

Author: yaprak

Share This Post On