Otizmli Gençlerin İşini Kolaylaştıran Pizzacı Uygulaması

Otizmli gençlere garson veya şef olarak çalışma fırsatı sunan PizzAut isimli pizzacı için sipariş sürecini kolaylaştıran bir uygulama geliştirildi.
Günümüzde rastlanan en yaygın nörotik bozukluk olan otizm, iletişim güçlüğü ve ilişki kurmada zorluk yaratabiliyor. Bu da, otizmli bireylerin günlük hayata karışmasında, sosyalleşmesinde ve kariyer edinmesinde sorunlara neden olabiliyor. Bu konuya yönelik otizmli çocuklar için geliştirilmiş pek çok uygulama bulunuyor. Ancak, otizmli gençlerin hayata karışmasına yardımcı olan pratik örnekler daha az. Tam da bu nedenle, PizzAut fikri geliştirildi.

Şişli’de Down sendromlu gençlerin çalıştığı Down Cafe’ye benzer bie restaurant fikri olan PizzAut, 2017’den beri otizmli bireylerin çalışmasına ortam sağlayan erişilebilir ve keyifli bir pizzacı. Otizmli bir çocuğun babası olan Nico Acampora tarafından başlatılan, destek ve fonlarla yürütülen bu projede, otizmli gençler, bu restaurantta aldıkları eğitim ile pizza şefi ya da garson olarak çalışabiliyorlar. Bu da hem özgüvenlerini geliştirmek, hem de kendi kendilerine yeten bireyler olmalarına yardım etmek ve kariyerlerini desteklemek adına büyük önem taşıyor. Ancak, otizm restaurant dünyasının getirdiği bazı sorunların aşılmasını daha zorlu bir hale getirebiliyor. Bu nedenle, farklı disiplinlerden uzmanlar bir araya getirilerek bir çalışma yapıldı. Mühendisler, tasarımcılar, dil uzmanları ve psikoterapistlerden oluşan bu ekibin geliştirildiği PizzAut uygulaması, restaurantın günlük işleyişini otizmli gençler için daha kolay ve anlaşılır hale getiriyor. FCB Milan tarafından tasarlanan grafik ara yüz ve kullanıcı deneyimi, otizmli bireylerin özel ihtiyaçlarını göz önünde bulunduruyor.

Tabletlere yüklenen uygulama sayesinde; sipariş alımı, ödemenin tamamlanması, mutfağa yönelik taleplerin iletilmesi gibi süreçleri kolaylaştırıyor. Özellikle kendini sözel veya yazılı larak ifade etmede ya da insanlarla iletişim kurmada zorluk çeken gençler için destek sağlanıyor. Böylelikle, müşterilerle birebir etkileşimin büyük önem taşıdığı restaurantcılık gibi bir sektörde, otizmli bireylerin tek başlarına çalışabilmelerine ve işlerini yapabilmelerine yardımcı oluyor. Böyle uygulamalar sayesinde başka restaurantlarda da çalışabilmelerine fırsat tanınırken ileride kendi restaurantlarını açabilmelerine destek sağlanıyor.

Bu gurur verici uygulamaların ve destek çalışmalarının ülkemizde de yaygınlaşması dileğiyle.

Kaynak:  < https://bit.ly/2jGSrOW >

Author: yaprak

Share This Post On