Popüler Uygulamalar Kuşağında Bu Hafta: Snapchat

Son zamanların popüler uygulamalarından Snapchat. Peki Snapchat Nedir? Nasıl kullanılır?

Snapchat, kullanıcıların fotoğraf ve video çekebildikleri, bunların üzerine not ekleyebildikleri ve tüm bunları belli bir süreliğine paylaştıkları (1-10 sn.) bir sosyal mesajlaşma platformudur.

Önemli özelliklerinden birisi, sizin gönderdiğiniz mesajın, belli bir süreliğine karşı tarafta görünmesidir. Karşı tarafın kaç sn. göreceğini siz belirlersiniz. Gönderdiğiniz iletiyi alan kişi, ekranına dokunarak açar, belirlenen süre boyunca içeriği görüntüler ve sonra Snapchat aracılığıyla hiçbir türlü tekrar açamayacağı şekilde ileti silinir. İkinci bir defa görüntüleme şansı da veriliyor. Ancak karşı tarafa “ikinci kez görüntüledi” diye bildirim gidiyor.

Tabi ekran görüntüsünü alındığına dair bilgilendirmeyi snapchat karşı tarafa yapıyor. Bu da önemli bir detay.

Yapı olarak diğer mesajlaşma platformlarına benzer. Android ve iOS üzerinde çalışan snapchat ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Oturum açarken veya yeni kullanıcı oluştururken benzer aşamalardan geçmekte. Kullanıcı hesabınızı oluşturduktan sonra kamera uygulaması da açılarak program çalışmaya başlar.

Diğer mesajlaşma uygulamalarına benzer bir arkadaşlık listesi vardır. Hesabınızdan aratarak eklediğiniz kişilere bir ekleme talebi gider. Kabul etmeleri haline tekrar silene veya engelleyene kadar onlara resim, video, metin veya ses atabilirsiniz.

İçeriğinizi gönderirken, sağ üstten öne veya arka kamerayı kullanabiliyorsunuz. Resmi çektikten sonra, panelden resmi ayarlayabilir, ayrıca metin bölümüne tıklayarak, resim üzerine dilediğiniz metni yazabiliyorsunuz. Emojiler ekleyebiliyor, üzerinde çizim yapabiliyorsunuz.

Ve Snapchat kullanmaya hazırsınız!

Author: yaprak

Share This Post On