Sosyal Eşitlik Hareketi: Pride Başladı!

Onur Haftası yani LGBTİ+ Pride, 28 Haziran 1969’da polisin New York’taki Stonewall Inn’e yapmış olduğu baskının ardından yapılan direniş eylemlerinin sembolü olarak dünyanın dört bir yanında bahar ve yaz aylarında kutlanır.
LGBTİ’ler arasında sıkça belirtilen bir amaç, LGBTİ, kişiler için sosyal eşitliktir; bazı kişiler ayrıca LGBTİ toplulukları geliştirmek ya da daha geniş toplumu cinsel baskılardan kurtarmak için çabalamışlardır. Günümüzde örgütlenen LGBTİ hareketleri lobicilik ve sokak yürüyüşleri; sosyal gruplar, destek grupları ve topluluk etkinlikleri; dergiler, filmler ve edebiyat; akademik araştırma ve yazı; ve iş faaliyetleri gibi çok çeşitli siyasî eylemcilik ve kültürel faaliyetlerden oluşmaktadır.
İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası ilk defa 1993’te Christopher Street Day olarak yapıldı ve o günden bugüne her yıl düzenli olarak kutlanıyor. 2003’ten beri her yıl İstiklal Caddesi’ndeki sokak yürüyüşüyle noktalanan etkinlikler, 2007’den bu yana da uluslararası boyut kazandı. Bugüne kadar 50.000 kişinin üzerinde katılımla artarak sürekliliğini göstermektedir. Böylece Güneydoğu Avrupa’da ve Türkiye’de düzenlenen en kalabalık onur yürüyüşü haline gelmiştir.
Her sene haziranın son haftasında yapılan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası atölyeler, paneller, partiler ve benzeri bir dizi etkinliklerden oluşur. Bu yıl da 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, 19-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

Author: yaprak

Share This Post On