Şampiyonlar Ligi Maçları Facebook’ta

Facebook, Fox Sports ile yaptığı anlaşma ile 2017/2018 sezonunda Avrupa Futbol karşılaşmalarını ABD izleyicilerine canlı yayınlayacak.
Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Avrupa futbolunun en iyi turnuvası olan Şampiyonlar Ligi’nden ABD’ye bir düzineden fazla maç yapacak. Anlaşma, grup maçlarını, dört turda 16 maç ve dört çeyrek final maçını içeriyor. Bazı maçlar Facebook ve Fox Sports Go’ya özgü olurken diğerleri TV’de eş zamanlı yayınlanacak. Maçların yarısı İngilizce, diğer yarısı da İspanyolca olacak.
Futbol, ağın en çok izlenen sporu olduğu için, Facebook stratejisi için hızla önemli bir parça haline geliyor. Bloomberg, geçen yıl 3.7 milyon kişi Everton ve Manchester United arasındaki maçı izlemek için Facebook’u kullandığını raporlarında belirtti. Facebook canlı oyunlar yayınlamıyor olsa bile veriler Facebook kullanıcılarının futbol içeriğini talep etmekte olduğunu gösteriyor. Raporda Real Madrid, Avrupa Profesyonel Turnuvasında İtalya Juventus’u yendikten sonra 34 milyon insan maça tepki olarak Facebook’ta 98 milyon etkileşime girdiğini bildirdi.
Fox Sports Business Operations başkanı David Nathanson Bloomberg’e verdiği demeçte, “Facebook, internette en sosyal maç seyircilerinden birine sahip ve TV’de yayınlanmayacak olan Şampiyonlar Ligi’ni taraftarlarına yayına sunacak. İnsanlar mobil cihazlara ve sosyal ağlara daha fazla zaman harcarken bu platformda eşleşme sunmak doğal bir gelişme.” dedi.
Facebook’un yeni stratejisi sadece futboldan ibaret değil, genel olarak video. Video, Facebook’un reklam gelirlerinin çoğunu 2016 yılının dördüncü çeyreğine kadar yüzde 65 oranında gerçekleştirdi. Facebook yeniliklerle gelişmeye devam ediyor.

Author: yaprak

Share This Post On