Siber Zorbalık Kavramı Nedir?

Zorbalık başlı başına zaten çirkin bir kavramdır. Peki nedir? Güçlünün güçsüze tekrarlı olarak saldırması, kasıtlı zarar vermesine biz zorbalık diyoruz. Siber zorbalık ise bunun dijitale, teknolojiye düşmüş halidir.

Bu kavrama sadece çocuklar ev ergenler dahil değildir çünkü yetişkinler de siber zorbalık dediğimiz kavrama maruz kalır. Günümüz teknoloji dönemi ve bu çağda artık taciz unsurları da dijitalleşti. Koskoca adamların çocuklara Facebook üzerinden taciz ettiğini, konuşmaya ve buluşmaya çalıştıklarını hatta direk tacizde bulunduklarına hepimiz şahidiz. Siber zorbalık kavramı da kendi içinde ikiye ayrılır. Birincisi elektronik zorbalık, ikincisi ise elektronik iletişim zorbalığıdır. Elektronik zorbalık daha çok dijital içinde hacklemek, şifre ele geçirmek veya spam içeren mailler göndermek gibi davranışları içerir. Elektronik iletişim zorbalığı ise dijital üzerinden kişileri rahatsız etme, dalga geçme, dedikodu yayma gibi saldırıları içerir. İstatistiklere göre siber zorbalığın en büyük mağduru çocuklardır. Hele ki teknolojinin artık elimizin altında olduğu şu günlerde çocuklarımızın bu kadar iç içe olmasının da olumsuz yönlerinden biri bu. Peki bununla nasıl mücadele edebiliriz? Bu durumda ailelerin üzerine büyük görev düşüyor. Aileler çocuklarıyla daha çok ilgili olmalı ve arkadaşlarını hatta onların bile ailelerini tanımalı. Sosyal medya ortamında onlara sağlıklı bir ortam sunmalı ve sosyal medya ve internet yerinde kullanılmalı.

Siber zorbalık sorunu toplumsal yaşantımızda karşılaşabileceğimiz bir gerçek ve ailelerin belki de tek başlarına baş etmesi oldukça güç. Bu nedenle aile, okul ve çocuk üçgeni dikkate alınmalı, öğretmenlerin ve ebeveynlerin çocuklarının gelişimi ve eğitiminde birbirleri ile iletişim halinde bulunmaları siber zorbalıkla mücadele işleminde önem taşır.

Author: yaprak

Share This Post On