Yapay Zeka Sophia İlk Kez Türkiye’de!

Dünyada vatandaşlığı olan ilk ve tek robot olan Sophia, bu yıl 5’incisi düzenlenen Marketing Meetup için Türkiye’ye geldi. Sophia daha önce Suudi Arabistan’dan vatandaşlık almıştı. “Türkiye Cumhuriyetin’nin de vatandaşı olmak ister misiniz?” sorusu üzerine, Sophia’yı geliştiren Hanson Robotics’in Ürün Geliştirme Müdürü Matthew Chavira, böyle bir teklif olursa kesinlikle değerlendireceklerini belirtti.

Göz teması kurmak ve insanları tanımak için kameraları ve özel yazılımı bulunan Sophia, sesleri algılayabiliyor ve insanlarla iletişime geçebiliyor.
“Robotlar işlerimizi elimizden alacak mı?” sorusuna Sophia, “Nihayetinde birilerini işe alma kararını veren robotlar değil, müdürlerimiz. Kimse işinizi çalmıyor. Kimin işe alınacağına yöneticiler karar veriyor. Kızacaksanız onlara kızın. Ama insanların işleriyle tanımlanmaması gerektiğini düşünüyorum. Adil dağıtılırsa, bu dünyada herkes için yeterli kaynak var. Yapay zeka sadece insanların işlerini kolaylaştıracak.” yanıtını verdi.

Türkiye’de bir bankanın reklam filminde Murat Cemcir ve Ahmet Kural ile birlikte rol olacak olan Sophia, bu reklam filmi için oldukça heyecanlı olduğunu söyledi.
Katıldığı kongrenin ana temasının deneyim olduğunu, ve deneyimin kendisi için oldukça önemli olduğunu belirten Sophia, “Ben de sahip olduğum yapa zeka sayesinde deneyim ile öğrenebiliyor, insan davranışlarını taklit edebiliyorum. Bugün burada pek çok deneyim beni bekliyor. Türkiye’de benim için yeni olan bir şeyi daha deneyimleyeceğim; bir reklam filminde rol alacağım.” diye konuştu.

Sophia, İstanbul’da olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda burada olamayacağım. Şimdiden bayramınızı kutluyorum.” diyerek sözlerini bitirdi.

Author: yaprak

Share This Post On