Bir Yönetici Ekibini Nasıl Başarıya Taşır?

yoneticiYöneticiler, ekiplerinin başında önemli bir rol oynar çünkü ekibe, öğrendiklerinin en iyisini öğretmek yöneticilerin en önemli görevidir. Ekiplerin motivasyonu, gerektiğinde başarı için hırs yaptırma ve tutarlı olmasını sağlayarak bu ekibin başarılı bir yolda ilerlemesi, tamamen yöneticilerin liderlik yeteneğini tanımlar. Şimdi ekiplerin yönetilmesinde liderlik görevini ustaca yerine getiren yöneticilerin alışkanlıklarından bahsedelim;

Başarılı yöneticiler, sürekli komut vermek yerine ekibin bir parçası gibi rol almaları en önemli özelliklerindendir. Tüm ekip üyelerini kapsayan çalışmalar yürütmesi, çalışanların arasında takım uyumu sağlaması ve ortak çalışma alışkanlığını ekip üyelerine aşılaması, ekibe pozitif bir enerji vererek olumlu bir hava yaratabilir.

İyi bir yönetici, personeline korkusuz bir şekilde işini yaptırmayı aşılaması gerekir. Bu durumda ekip üyelerinin birbiriyle olan ilişkisi de çok önemlidir. Yönetici de ekipten biri gibi davrandığı için yöneticiyle personelin ilişkisi de büyük rol oynar.

Yöneticiler, çalışanlarına eşit davranmalıdır çünkü eşit davranılmazsa ekip üyelerinin arasında kıskançlık sorunu baş gösterebilir. Büyük liderler, çalışanların tepki ve reflekslerini iyi bir şekilde analiz edebilmelidir bu sayede çalışanlarına bu bilgiler doğrultusunda doğru yaklaşabilir.

Günümüzde teknoloji her geçen gün ilerlediği ve çalışma stratejilerinin de bu doğrultuda değiştiğini düşünürsek, yöneticilerin de bu teknolojik gelişmeleri ekibe veya şirkete adapte edebilmesi gerekir. Yeni gelişmeleri sürekli takip edemiyor olabilirsiz fakat ekibinizin bir üyesi öneri şeklinde sizin önünüze sunarsa, yeni şeyler öğrenmeye her zaman açık olmalıyız.

Kaynak: www.bbc.com

Author: yaprak

Share This Post On